دانلود اپلیکیشن اندروید لری پدیا


نظرسنجی: نظر خود را بیان نمایید.
عالی
متوسط
ضعیف
[نمایش نتایج]
 
توضیح: این یک نظرسنجی عمومی‌است. کاربران می‌توانند گزینه‌ی انتخابی شما را مشاهده کنند.
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی مکان ها
#1
Rainbow 
با سلام خدمت تمام هموطنان عزیز.
آشنایی با شهر های اطراف لرستان.
استان لرستان با استان کرمانشاه هم مرز و با چهار شهرستان از ان استان ارتباط دارد اما استان ایلام بصورت یک تنگه بین این دو استان فاصله انداخته و به همین خاطر مرز مشترک زیادی ندارند..بیشترین هم مرزی با استان لرستان متعلق به شهرستان«هرسین» میباشد.و مرکز آن شهر«هرسین»میباشد.
هَرسین یکی از شهرهای استان کرمانشاه و مرکز شهرستان هرسین است. شهر هرسین با جمعیت ۵۱٬۵۶۲ نفر در سال ۱۳۸۵در بخش مرکزی شهرستان هرسین واقع شده‌است.
ریشهٔ نامگذاری
کیومرث رحیمی در کتاب «هرسین در گستره تاریخ» نام هرسین را برگرفته از نام سین، ایزدبانوی ماه در اساطیر بابلی می‌داند. سین همچنین نام معبدی برای همین ایزدبانو بوده که توسط نبونعید در اطراف حران ساخته شده است. واژه سین همچنین به عنوان پسوند در نام پادشاهان سلسله نی سن سومر و پادشاهان خاندان اور به کار رفته است.
جغرافیا
موقعیت جغرافیایی

این شهر در ۴۴ کیلومتری خاور کرمانشاه قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۵۴۹ متر است. فاصلهٔ هرسین از تهران ۵۶۶ کیلومتر است.طول جغرافیایی هرسین ۴۷ درجه و ۳۵ دقیقه و عرض جغرافیایی آن ۳۴ درجه و ۱۶ دقیقه نسبت به نصف النهار گرینویچ است.
آب و هوا

هرسین زمستان‌هایی نسبتاً سرد و تابستان‌هایی گرم (در دو ماه اوّل) دارد. فصل بهار معمولاً کوتاه و زودگذر است و سرما معمولاً از آذر آغاز شده و تا اسفند ادامه دارد. حداکثر دما در تابستان گاه به ۴۰ درجه سانتیگراد یا بیشتر و حداقل آن در زمستان به ۱۵ درجه زیر صفر می‌رسد
مشاهیر

   «دکتر اسماعیل مهدوی هرسینی»

           دکتر سید اسماعیل مهدوی هرسینی متولد ۱۳۲۸ در شهرستان است. لیسانس تعلیم و تربیت و روانشناسی خود را از دانشگاه اصفهان و فوق لیسانس مشاوره و راهنمایی و دکترای مشاوره بالینی و تعلیم مشاور را از دانشگاه ایندیانا در آمریکا با رتبه ممتاز اخذ نمود.

وی در حال حاضر استاد دانشگاه ماساچوست در بوستون است و در زمان حضور در ایران نیز در دانشگاه شهید بهشتی به تدریس می‌پردازد.وی از حدود ۱۵ سال پیش تا کنون با عضویت در گروهی به نام «شبکه ایرانیان طرفداران دانش و نو آوری» موسوم به نیکی NIKI در تعامل با ایرانیان مشغول به فعالیت بوده است. گروه نیکی یک تشکل غیردولتی است که اعضای آن را دانشمندان و اساتید ایرانی دانشگاه‌های معتیر خارج از کشور تشکیل می‌دهند. این گروه مدت ۹ سال است با هماهنگی لازم در سفرهای سالیانه به ایران با دانشگاه‌های کشور در تعامل و همکاری هستند. هدف از سفرهای علمی این گروه انتقال دانش علمی به داخل کشور در جهت ارتقای سطح علمی اساتید دانشگاه‌های ایران است.
زبان

اهالی هرسین به لهجه‌های مختلف زبان لکی صحبت می‌کنند که در بین اهالی شهر به دو دستهٔ کلی لهجه هرسینی (هرسین و روستاهای اطراف) و لهجه کاکاوندی (عشایر و طوایف لرستان مقیم هرسین) تقسیم شده‌اند. لهجه کاکاوندی بالکی رایج درلرستان (خرم‌آباد، کوهدشت، سلسله و…)خویشاوندی دارد. دهخدا در مورد لک‌ها و زبان لکی می‌نویسد: «لک‌ها در لرستان ساکن و خوش هیکل و تنومندند. رنگ آنها گندمی و مویشان سیاه یا خرمایی تیره‌است.
مذهب

مذهب مردم هرسین اسلامشیعه جعفری می‌باشد.
آثار تاریخی

   گوردخمه اسحاق‌وند
   حوض ساعت
   تاق سنگی
   فراتاش
   قلعه هرسین

موفق باشید. lovestruck
پاسخ
roseتشکر شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان