دانلود اپلیکیشن اندروید لری پدیا

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دعوت به همکاری
درود دوست جان lovestruck
مچکرم که این مطلب رو میخونی.

ما خیلی هموطنان لرستانی و بختیاری کوشا داریم که برای ترویج فرهنگ و زبان اصیل لری توی اینترنت چندین ساله دارن تلاش می کنن. به همه خدا قوت میگم.
اما....
مطلبی که در دسترس خواننده و طالب واقعی نباشه چه فایده داره؟
بخشی از مطالب توی فیس بوک هستن که به خاطر فیلتر بودن فیسبوک، هر کسی بهشون دسترسی نداره. خود من به خاطر ترافیک مصرفی بالایی که صفحات فیسبوک دارن (ساده بگم: شارژ اینترنت رو زیاد مصرف می کنن) شاید ماهی یک بار هم بهش سر نزنم.

بخش دیگری از مطالب، به خاطر مستقل بودن از همدیگه، یعنی انتشار در وبلاگ های جداگانه، به هیچ قدرت و رتبه ای توی وب فارسی (یا بهتره بگم وب بختیاری) نرسیدن و اصلا توی جستجوی گوگل به سختی پیدا میشن.

اخیرا وبلاگی با عنوان «خدابیل به مدرسه می رود» پیدا کردم که نویسنده زحمت کشیده بود و 47 قسمت داستان به زبان محلی بختیاری نوشته بود که بسیار با ارزش بود برام (به خاطر علاقه ام به زبان بختیاری)!

اما رتبه این وبلاگ چنده؟ چی باید جستجو کرد تا پیداش کرد؟ چند بازدیدکننده در روز داره؟؟
رتبه الکسا: ندارد!!!
آمار بازدید تقریبی: 21540 بازدید در 32 ماه تقریبا میشه روزی 30 بازدید.
توجه کنید که تعداد بازدید صفحه با تعداد بازدیدکنندگان یک سایت فرق داره و معمولا بیشتره.
چون بنده اگر تمام پست های این انجمن رو هم بخونم در نهایت 1 بازدیدکننده به آمار بازدیدکنندگان انجمن در اون روز اضافه میشه و به تعداد صفحاتی که باز کردم هم به آمار بازدید صفحات اضافه میشه.

همینجا بگم که وب سایت های خبری یا دانلود موزیک لری و بختیاری آمار خوبی دارن و از حیطه بحث ما که درباره نویسندگی و نشر محتوای متنی هست خارج اند.

حالا تاریخچه وبلاگ متن ترانه های بختیاری رو بررسی می کنیم:
این وبلاگ سال 91 ساخته شد و از تاریخ 1391/10/10 هم آمار بازدیدش توسط سیستم آمارگیر فارسی وبگذر کنترل شد.
روزهایی رو یادمه که بازدید روزانه اش زیر 50 نفر بود. قالب ساده ای داشت و اصلا رتبه ای نداشت.
محتوای این وبلاگ چیزیه که خیلی طرفدار داره اما کمتر بهش پرداخته شده: برگردان فارسی متن ترانه های بختیاری!

بعدا فونت و قالب وبلاگ ارتقا پیدا کرد تا خواننده های وبلاگ راحت تر باشن.
در نهایت هم قالبش ریسپانسیو (واکنش گرا) شد تا روی گوشی های موبایل راحت تر خوانده بشه.
الان هم بسیاری از لینکهاش به این انجمن هدایت شدن و در آینده تعداد بیشتری هم به این سمت هدایت خواهند شد.

هیچوقت از کسی درخواست نکردم که لینکش رو به اشتراک بگذاره و هیچوقت هم تبلیغش رو جایی نکردم. تمام امیدم به این بوده که چون محتواش ارزش داره، کم کم از طریق موتورهای جستجو در دسترس هموطنان قرار می گیره. حتی تکمیل محتواش هم با کمک هموطنان بوده و بنده به عنوان نویسنده بیشتر کار ایجاد و ویرایش پست های وبلاگ رو انجام می دادم.

الان روزانه بیش از 400 نفر بازدیدکننده و رتبه الکسا حدود 38000 توی ایران رو داره.
خب این آمار اصلا خوب نیست! یعنی 38000مین سایت ایران!
ولی با وبلاگ ها و سایت های بختیاری دیگه مقایسه کنید....
اون ها خیلی آمار پایین تری دارن در حالی که نویسنده های پرتلاشی دارن، مطالب تازه و منحصر به فردی دارن و...

میخوام اینو بگم که تلاش در زمینه تولید محتوای وب، بدون دیده شدن، بدون جذب ترافیک، بدون همکاری و تعامل با بازدیدکنندگان، بی ثمر می مونه.
اگر فرش زیر پای شما پشتش با تراول 50 تومنی پوشیده شده باشه اما اونا رو نبینید و ندونید زیر فرش هستند پس استفاده ای هم نمیتونید ازشون بکنید.
اگر شمش طلایی پشت مانیتور شما باشه و هیچوقت نبینیدش هم همینطور....

به همین خاطر به شما دوست عزیز پیشنهاد میدم که اگر میخوایم تلاشی در این زمینه بکنیم، قدرتمون رو یکجا متمرکز کنیم تا نتیجه بده.

یادمه پروژه ای به اسم ویکی لر بود که مدت ها پیش وارد سایتش شدم و درصد پیشرفت پروژه مشخص بود و همه چیز برنامه ریزی شده و هدفمند به نظر میومد. اما حالا I don't know

چیزی که این جا ارزش داره ارائه متون بختیاری همراه با ترجمه پارسی است.
زمانی من مجذوب ترانه های بختیاری شدم اما یک کلمه هم متوجه معنیشون نمی شدم.
می دونید چقدر آدم مثل من هستند که دنبال معنی کلمات، اشعار، نوشته ها، دنبال شناخت شخصیت ها و اماکن قوم لر و بختیاری اند؟
ما نمیدونیم! پس باید اقدام کنیم و منتظر ثمره اش باشیم smile

اما از ارائه مطالبی که ممکنه ثبات انجمن رو به خطر بندازه استقبال نمیشه.
آیا گله و شکایت ها و بحث های سیاسی و یاد کردن از بی مهری هایی که در حق لر شده کمکی به فرهنگ ما می کنه؟
آیا چیزی به آموخته های ما اضافه می کنه؟

من با دانش محدودی که در زمینه رایانه دارم سعی می کنم هزینه های ارتقا، اصلاح، تغییرات و نگهداری این انجمن رو به حداقل برسونم و حتی درآمدی برای پیشرفت این طرح ایجاد کنم.
هزینه سال قبل دامنه loripedia.org از طریق وبلاگ سابق تأمین شده و امیدوارم هزینه هاست و هزینه تمدید بعدی هم به همین شیوه جور بشه.

اگر فضای اینجا رو مناسب می بینید
اگر تفاوت مثبتی بین این انجمن با سایر محل های نشر محتوای لری حس کردید
به شما خوش آمد میگم smile

در پایان هم از دوست خوبم آقای محسن شجاعت تشکر می کنم که نسخه اندروید انجمن رو ساختن تا هر امکاناتی رو در نسخه تحت وب این انجمن هست، در گوشی های اندرویدی هم در اختیار کاربران عزیز قرار بدیم.
پاسخ
roseتشکر شده توسط:

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان